Dieta dla dziecka – jak ją skomponować?
9 sierpnia, 2022
Dzieci odkrywają świat wszystkimi zmysłami, to jakie smaki będą dla nich nadrzędnymi, zależy od tego, co podają im rodzice. Taka sama zasada dotyczy nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Mówiąc wprost, zdrowa dieta dla dzieci to fundament, który będzie towarzyszył dziecku przez całe życie. Możliwości stworzenia posiłków są nieskończone, jednak nie zawsze rodzice wiedzą, jak połączyć składniki, lub też po prostu nie mają czasu na komponowanie lekkich i zdrowych dań. Specjaliści jednak podkreślają, że nie trzeba być dietetykiem i mistrzem gotowania, by dieta dla dziecka była samym dobrodziejstwem. Odpowiadając na liczne pytania, powiemy czym charakteryzuje się żywienie dzieci i jaki jest najzdrowszy model żywienia pociech.
Dobra, zdrowa i pełnowartościowa lekkostrawna dieta dla dziecka
Na początek trochę o fizjologii, a w zasadzie o jej koronnej zasadzie, że dziecko nie jest kopią dorosłego człowieka. W praktyce oznacza to, że nie każdy produkt, który jest odpowiedni dla rodzica, będzie służył także maluchowi. Dobrym przykładem są grzyby i cebula, które dla młodego układu pokarmowego są sporym obciążeniem. Zaskoczeniem dla wielu będą tak ukochane przez kubki smakowe naszych pociech parówki, które są prawdziwą bombą soli, emulgatorów — zazwyczaj genetycznie modyfikowanych — oraz w przypadku produktów gorszej jakości, także skarbnicą wszystkich mięsnych i niemięsnych pozostałości produkcyjnych. Naturalnie lista produktów niemile widzianych w diecie dzieci jest zdecydowanie więcej — to jedynie przykłady, które pokazują, że to, co dorosłemu nie zaszkodzi, może spowodować prawdziwą rewolucję w małym brzuszku.
Warto przeczytać: Zdrowe zamienniki cukru
Dieta lekkostrawna dla dzieci ma dwa oblicza — jedno po prostu prozdrowotne, drugie lecznicze. Często mylona jest z taką, która jest zalecana wyłącznie we wspomaganiu leczenia konkretnych chorób. Tak naprawdę może się ona stać naczelnym sposobem odżywiania i zapewnić zdrowie nie tylko teraz, ale i na długie lata. Proponowana przez nas zdrowa dieta dla dzieci w istocie jest naprawdę prosta. Wedle jej zasad dziecko spożywa mało tłuszczów, znikomą ilość przypraw, oraz dostosowaną do wieku ilość błonnika. Kluczem do sukcesu jest sposób przygotowania dań, a więc w grę wchodzi przede wszystkim gotowanie na parze, duszenie, pieczenie bez tłuszczu np. w naczyniu żaroodpornym i gotowanie w wodzie. Ważny jest także sposób spożywania oraz częstotliwość. Dieta lekkostrawna dla dziecka zakłada 5 posiłków dziennie oraz dokładne, powolne gryzienie i żucie. Uzupełnieniem całości jest właściwe nawadnianie wodą. Jeśli danie wymaga uzupełnienia tłuszczem, ten powinien być dodawany na zimno. Zaleca się dobrej klasy oliwy i oleje tłoczone na zimno.
Jadłospis diety dziecka
Teoria to jedno, do sukcesu potrzeba wykonania dań. Prawdą jest, że diety dla dzieci owiane są mitami i trudno odnaleźć się w gąszczu różnorodnych informacji. Jeśli rodzice samodzielnie będą przygotowywali posiłki, muszą przede wszystkim poznać listę rekomendowanych produktów i przed ich zakupem czytać etykiety. Jak mówi przysłowie, diabeł tkwi w szczegółach, a producenci potrafią stosować marketingowe sztuczki, by przekonać kupujących o prozdrowotnych właściwościach produktu, który w rzeczywistości niewiele ma wspólnego z prostym i krótkim składem bliskim naturze.
Na liście diety lekkostrawnej dla dzieci znajdują się:
- pszenne, lekko czerstwe pieczywo
- biszkopty bezglutenowe
- dobrej jakości, ekologiczne chude mięso tj. indyk i kurczak bez skóry, cielęcina, schab, królik
- ryby np. sola, dorsz, pstrąg, sandacz
- chude produkty mleczne
- makarony, kasze, ryż
- jajka na miękko lub gotowane w koszulkach
- gotowane na parze warzywa
- warzywa surowe
- owoce (maliny, truskawki, borówka amerykańska, jagody, cytrusy, brzoskwinie, banany, morela, jabłko pieczone i gotowane)
- tłuszcze roślinne, oliwa z oliwek
- kompoty z niewielką ilością cukru trzcinowego lub kompoty bez cukru
- mus owocowy
- zupy bez zasmażki, zaprawione jogurtem
Oczywiście, dieta lekkostrawna dla dzieci może być modyfikowana np. występować w wersji bezglutenowej lub bez laktozy.
Przykładowy jadłospis diety lekkostrawnej dla dzieci prezentuje się następująco:
- I śniadanie: Chlebek z chudym twarożkiem
- II śniadanie: Jogurt z biszkoptami lub pół bułki z dżemem jabłkowo-dyniowym
- Obiad: Krem z warzyw, piersi z kurczaka pieczone w rękawie, ziemniaczki z wody i tarta marchewka
- Deser: Pieczone jabłko
- Kolacja Pierogi leniwe
Dieta pudełkowa dla dzieci
Rodzice, którzy każdego dnia dosłownie gonią czas pytają jak sprostać kulinarnym wymaganiom lekkostrawnej i zdrowej diety dla dzieci. Sprawa wydaje się patowa, na szczęście można i z tym problemem dobrze sobie poradzić. Doskonałym rozwiązaniem jest dieta pudełkowa dla dzieci, która — podobnie jak ta dla dorosłych — jest kompletna i zawsze gotowa na czas. Przygotowanie każdego posiłku nie musi wiązać się z wielogodzinnym staniem w kuchni. Zaletą tego rozwiązania jest także fakt, że zdrowa dieta dla dzieci może być realizowana także poza domem, a więc podczas pobytu w szkole, u dziadków czy na popołudniowych zajęciach. Znalezienie właściwej firmy, która ma odpowiedni do naszych potrzeb catering dietetyczny, jest coraz prostsze. Ważne, by podczas wyboru sprawdzić rekomendacje oraz wziąć pod lupę przykładowe jadłospisy. Upewniając się co do prawidłowości diety, można odetchnąć spokojnie — zdrowa dieta dla dziecka staje się rzeczywistością.