Odkwaszanie organizmu – na czym polega, ile trwa oraz jakie produkty odkwaszają organizm

9 sierpnia, 2022

Odkwaszanie organizmu

Kiedy w organizmie dojdzie do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej mamy wtedy do czynienia z zakwaszeniem organizmu. Jakie są tego konsekwencje i co to dokładnie oznacza? Prowadzi to do sytuacji, w której zbyt wiele produktów o odczynie kwasowym dostaje się do organizmu, których ten nie jest w stanie zneutralizować. Charakterystycznymi objawami tego stanu są uciążliwe wzdęcia, uczucie ociężałości, wypadanie włosów, osłabienie odporności, a także zwiększone bóle stawów i mięśni. Pomocne w takim przypadku może okazać się odkwaszenie organizmu, dzięki któremu można zwiększyć obniżony poziom odczynu zasadowego. Jak skutecznie odkwasić organizm i co warto wiedzieć w tej kwestii?

Na czym polega odkwaszanie organizmu?

Wiele osób, otrzymując wyniki badań i dowiadując się, że ich organizm jest zakwaszony, zastanawia się, jak szybko odkwasić organizm i co w ogóle oznacza ten stan. Odkwaszenie organizmu polega przede wszystkim na przywróceniu organizmowi właściwej równowagi kwasowo-zasadowej, która mogła ulec zaburzeniu na skutek niewłaściwej diety czy dużej ilości stresu. Jakie pierwsze kroki powinno się podjąć, aby zneutralizować nadmiar kwasów? Po pierwsze, należy znacząco zmienić swój dotychczasowy jadłospis. W tym celu trzeba zadbać o to, aby w naszej codziennej diecie pojawiły się produkty alkalizujące, czyli zasadowe, które wpłyną na redukcję kwasowości. Nie musimy, a nawet nie powinniśmy rezygnować całkowicie z jedzenia produktów kwasotwórczych, takich jak czerwone mięso, nabiał, ryby morskie, kawa, herbata czy cukier, gdyż doprowadziłoby to do powstania niedoborów pokarmowych. Ważne, aby ograniczyć na co dzień ilość produktów kwasotwórczych w jadłospisie do max. 20% , ażeby pozostałe 80% stanowiła żywność zasadotwórcza. Nie należy również mieć większych obaw, że nastąpi sytuacja odwrotna, czyli nadmierna alkalizacja organizmu, gdyż spowodowanie tego stanu na skutek spożywania określonych produktów jest praktycznie niemożliwe.

Jak naturalnie odkwasić organizm?

na czym polega odkwaszanie organizmu

Wspomniana zmiana nawyków żywieniowych to podstawa do tego, jak odkwasić organizm i cieszyć się przez długi czas znakomitymi wynikami badań. Nie jest to jednak jedyny aspekt, o który warto zadbać w kontekście odkwaszania organizmu. Aby zniwelować ten stan, należy dokonać także kilku modyfikacji związanych ze stylem życia:

  • postaw na systematyczną aktywność fizyczną – zadbaj o to, żeby w twoim tygodniowym grafiku pojawił się czas na pobudzenie i rozruszanie organizmu dzięki takim aktywnościom fizycznym, jakie naprawdę lubisz. Mogą to być ćwiczenia fitness, jazda na rowerze czy bieganie, a nawet kilkunastominutowy spacer wpłynie pozytywnie na układ krążenia i wydolność całego organizmu;
  • na ile to możliwe, ogranicz stres – sytuacje stresogenne pobudzają organizm do produkcji kortyzolu, czyli hormonu stresu, co z kolei znacząco zaburza pracę układu trawiennego;
  • pij od 2 do 3 litrów wody dziennie oraz napary ziołowe, wspomagające procesy trawienne – najlepiej, jeśli swój dzień rozpoczniesz od wypicia szklanki ciepłej wody z wyciśniętym sokiem z cytryny, a w trakcie dnia będziesz uzupełniać płyny, pijąc napary z ziół, m.in.: miętę, pokrzywę, czystek czy koper włoski. Woda jest niezbędna do rozcieńczania kwasów i szkodliwych substancji, a w konsekwencji – do wydalania ich namiaru;
  • zapewnij sobie odpowiednią ilość snu (7-8 godzin);
  • zrezygnuj z używek – choć wiele osób nie wyobraża sobie nie wypić porannej filiżanki kawy z rana, dobrze jest przezwyciężyć ten nawyk. Napój ten należy bowiem do produktów najbardziej kwasotwórczych. Czy kawa na czczo jest zdrowa? Badanie nie wykazują jej szkodliwego działania z rana, ale jeśli jesteśmy na etapie odkwaszania organizmu, warto ją bardzo znacząco ograniczyć.

Ile trwa odkwaszanie organizmu?

Jeśli rozpoczynamy proces przywracania właściwej równowagi kwasowo-zasadowej, jedno z pierwszych pytań, które nasuwa się na myśl to, jak długo odkwasza się organizm. Z reguły proces ten trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Jest to zależne przede wszystkim od tego, jak bardzo zakwaszony jest organizm. Warto pamiętać, że wprowadzone, zdrowe nawyki nie mogą być wprowadzone tylko na ten krótkotrwały okres, ale należy zadbać o to, by podjęte przez nas zmiany zagościły już na stałe. Po zauważeniu znaczącej poprawy wyników i ustaniu uciążliwych objawów zakwaszenia organizmu nie można wrócić do starych nawyków, gdyż symptomy związane z nadmierną kwasowością organizmu mogą powrócić.

Jakie produkty odkwaszają organizm?

Skoro mamy już świadomość tego, czym jest odkwaszanie, jak odkwaszać organizm naturalnymi sposobami, a także ile ono trwa, pozostaje ostatnia kwestia: odkwaszanie organizmu – co jeść, skoro właściwa dieta jest kluczem do zredukowania nadmiaru kwasów w organizmie.

Efektywnemu odkwaszaniu organizmu sprzyja spożywanie produktów mających naturalny odczyn zasadowy. Wśród nich można wyróżnić kaszę jaglaną i gryczaną, a także produkty bogate w tłuszcze nienasycone, jak oliwę z oliwek czy orzechy. Wykaz produktów posiadających najsilniejsze działanie alkalizujące znajduje się poniżej. Zapoznaj się z tym, co odkwasza organizm – tabela.

Warzywa Nasiona, pestki, ziarna Przyprawy Owoce
szparagi, brukselka, brokuł, sałata, groszek, ogórki, kalarepa, seler naciowy, fasolka szparagowa, cukinia nasiona słonecznika, pestki dyni, orzeszki sojowe papryka chili, pieprz niedojrzałe banany, wiśnie, awokado, cytryna, limonka

Wspomniane na końcu tabeli cytrusy, wykazujące silne działanie zasadotwórcze warto dodawać nie tylko do wspomnianej już porannej wody z cytryną, ale również do koktajli, soków, sosów, np. do sosu winegret. Kwaśne owoce, dostarczające organizmowi największe ilości witaminy C są bardzo ważne do odzyskania prawidłowej równowagi kwasowej w organizmie, ponieważ umożliwiają one sprawne zwalczanie stresu oksydacyjnego.

Nie tylko dieta na redukcji czy złe wyniki badań powinny być dla nas pobudką do zmian złych nawyków żywieniowych. Odpowiedni dobór produktów wpłynie pozytywnie na całokształt naszego zdrowia – pozwoli pozbyć nam się uciążliwych chorób, opisywanego nadmiaru kwasu w organizmie oraz polepszy nasze codzienne samopoczucie.

Polecane Posty: